Centrum Zbůch
Vyhledávání
CENTRUM POBYTOVÝCH
A TERÉNNÍCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
ZBŮCH
CENTRUM POBYTOVÝCH
<br />A TERÉNNÍCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
<br />ZBŮCH
CENTRUM POBYTOVÝCH
A TERÉNNÍCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
ZBŮCH
CENTRUM POBYTOVÝCH
<br />A TERÉNNÍCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
<br />ZBŮCH

Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii HTFE

Po dlouholeté praxi s našimi uživateli provozujeme HTFE - Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii pro externí klienty. Naše organizace mezi prvními začala využívat koně k léčebným účelům.

HTFE provádíme v jízdárně v areálu naší organizace. Hiporehabilitační jednotka (HJ) se provádí bez sedla pouze s madly.

K dispozici máme 3 koně o různé velikosti a temperamentu. K terapii vybíráme koně dle individuálních potřeb klientů. Všechny naše koně mají licenci ČHS (specializační zkouška pro koně v HTFE), která je potřebná pro kvalitní provedení hiporehabilitační jednotky. Hiporehabilitační jednotka probíhá s osobním doprovodem jednoho nebo dvou kvalifikovaných fyzioterapeutů / ergoterapeutů a osoby zodpovědné za přípravu koní na HTFE.

Individuální terapeutická jednotka trvá 10 - 20 min. dle zdravotního stavu, včetně přípravy a cena je 300,-- Kč. Při koupi permanentky na 10 cvičebních jednotek cena 2 700,-- Kč.  V ceně je zahrnuto zapůjčení ochranné jezdecké přilby. Pro zajištění bezpečnosti klienta je povinnou výbavou.

Ceník  
Terapeutická jednotka (1x 20 min) 300,- Kč
 
Permanentka (10x 20 min) 2700,- Kč
 

Je nutné dodat doporučení lékaře pro HTFE.


Přihláška ke stažení  ZDE

 

Terapie probíhá po předchozí objednávce, při případném zájmu kontaktujte úsek léčebné rehabilitace:

Jméno Kontakt
Jitka Poláková
Vedoucí oddělení léčebné rehabilitace
+420 377 830 660
+420 776 414 920
polakova@centrumzbuch.cz
Úsek rehabilitace +420 377 830 664

Hipoterapie probíhá za dobrých venkovních podmínek v období jara - podzimu. Každá hipoterapeutická jednotka trvá včetně přípravy klienta max. 20 minut.
Areál jízdárny má bezbariérový přístup a WC. Pro nástup využíváme bezbariérovou rampu. Váha klienta může být max. 70 kg s ohledem na ochranu koně.

 Česká hiporehabilitační společnost

Trocha historie

Počátky hipoterapie ve Zbůchu spadají do října 1986. Ředitel PaedDr. Petr Štainigl byl člověk, který se rád beze strachu pustil do nové věci. Průkopnicí v Česku byla rehabilitační pracovnice Hana Lewitová, dcera předního českého neurologa doc. K. Lewita, která rehabilitovala děti postižené dětskou mozkovou obrnou v lázních Chuchelné. Styk se zvířetem je z hlediska citového rozvoje dítěte velmi prospěšný. TJ Slavoj Plzeň zapůjčil klidného koně Quo Vadise, kterému děti začali říkat Kvovča. Měsíc jezdili na zkoušku se skupinou šesti dětí. Kontakt s koněm se osvědčil, a tak pronajali z Hucul klubu menší klisničku Floru. V této době kůň nebyl oficiálním rehabilitačním prostředkem. Z ústavů jsme tuto terapii jako první zkoušeli právě u nás ve Zbůchu.

MUDr. Lubor Zahrádka byl tehdejší neurolog ústavu, který se zasadil o rozvoj hipoterapie v České Republice a byl jeden ze zakladatelů Česká hiporehabilitační společnosti (ČHS).

V roce 1991 byla založena Česká hiporehabilitační společnost (ČHS)se sídlem v Praze Bohnicích. Po reorganizaci v roce 2009 se sídlo společnosti přesunulo do Brna. Organizace spolupracuje se zahraničními odbornými společnostmi, organizuje výuku a vzdělávání pracovníků v oboru hiporehabilitace.

V letech 1991- 1992 byl vybudován v zařízení nový moderní objekt pro provozování hipoterapie. V rove 1992 obdržel ústav darem koně od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Klisnu plemene Hucul se jménem Orfea přijela do Zbůchu předat Olda Havlová osobně.

Naše zařízení je členem České hiporehabilitační společnosti. Máme status Střediska doporučené hiporehabilitace (SDH) jako jediní v západních Čechách. Tento status Vám poskytuje záruku kvality námi poskytovaných služeb. Jedná se o specializační zkoušky pro koně v HTFE, která je potřebná pro kvalitní provedení hiporehabilitační jednotky. Ve Zbůchu máme k dispozici pro hipoterapii tři licencované koně různé velikosti a temperamentu. K terapii vybíráme koně dle individuálních potřeb klientů. HTFE provádíme v jízdárně v areálu naší organizace. Hiporehabilitační jednotka (HJ) se provádí bez sedla pouze s madly.